Eskişehir Böcek İlaçlama
Böcek İlaçlama Haşere İle Mücadele
Garantili Güvenli Kokusuz Böcek İlaçlama

İstiklal Mahallesi Reşadiye Esnafı Sokak No:18/A Odunpazarı Eskişehir
bilgi@eskisehirbocekilaclama.com
0549 547 26 87 - 0549 548 26 84

Tarım ve Orman Bakanı İle Video Konferans Gerçekleştirildi

22.11.2020 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; bakan yardımcıları, genel müdürler, tüm il tarım ve orman müdürleri, orman bölge müdürleri, orman ve su işleri bölge müdürleri, DSİ ve meteoroloji bölge müdürleri, TKDK il koordinatörleri ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Bakanlık olarak, COVİD-19 salgınının yaygın etkilerini en aza indirmek için sürecin başından beri tüm imkânlarını seferber ettiklerini vurgulayan Bakan Pakdemirli bu anlamda bugüne kadar gösterdikleri çabadan dolayı tüm müdürlere teşekkürlerini iletti.

Son yayımlanan genelgede tarım ve gıda sektörünü ilgilendiren yeni tedbirlerin bulunduğuna dikkati çeken Pakdemirli, Gıda sektöründe; restoran ve pastane gibi yeme ­içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis hizmeti verecek şekilde açık olabilecekken üretim ve imalat tesislerinin saat sınırı olmadan açık kalabileceğini söyledi. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, veteriner hekimler, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanların da yasaklardan muaf tutularak işlerini yürütebileceklerini belirtti.

Bu yıl Bakanlığımızın hayata geçirmiş olduğu alıcı ve satıcıların bir araya geldiği Dijital Tarım Pazarı sisteminin daha yaygınlaşması için taşra teşkilatına önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Türkiye'de her yıl çöpe giden 18,8 milyon ton gıdanın önüne geçmek için başlatılan Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık kampanyasında "Söz Ver, Rekor Gelsin" sloganıyla şuana kadar 700 bin vatandaşın gıdasını koruyacağına dair söz verdiğini söyledi.

"Çiftçi Vizyonu Araştırması" adıyla tüm illerde başlatılan anket çalışması ile çiftçilerin tarıma, tarımın geleceğine yönelik görüş ve beklentileri ile bakanlığımızın hizmet, politika ve desteklemelerine yönelik memnuniyet düzeylerinin de belirleneceğini vurguladı.

 İl Müdürleri ve Bölge Müdürlerinden bulundukları illerde tarım ve hayvancılığın potansiyelini harekete geçirecek projeleri belirlemelerini ve bu projelere öncelik vermelerini isteyen Pakdemirli ayrıca, ekim alanları, rekolte bilgileri, küçükbaş, büyükbaş hayvan sayıları gibi konuların da yakından takip edilmesi gerektiğini belirtti.

İl Müdürleri başta olmak üzere ildeki et, süt, yem, yem hammaddeleri, hububat fiyatları, meyve ve sebze fiyatları gibi tarım ürünleri fiyatları ile ilgili güncel bilgilerin daima hazırda bulunması gerektiğini vurgulayan Bakan "2021 yılında, 2020'den daha çok çalışmamız gerekiyor” diyerek toplantıya katılan tüm müdürlere çalışmalarında kolaylıklar diledi.

21. yüzyılın stratejik sektörlerinden birisinin su olduğunu ve bu nedenle bakanlık olarak 2021 yılını "Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı" olarak ilan ettiklerini de özellikle belirtti.

Gönderen: haberler
2365 defa okundu 
 


Ekonomi
Eğitim, üretimin içinde sürecek
BEBKA DESTEĞİYLE ENDÜSTRİ 4.0 LABORATUVARI KURULDU
ESKİŞEHİR OSB’NİN TECRÜBESİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ
VERBİS Kayıtları İçin Son Tarihler Açıklandı
BEBKA’DAN 10 PROJEYE DESTEK